شغل تعمیرکاری خودرو

شغل تعمیرکاری تلفن همراه
شغل تعمیرکاری تلفن همراه
آذر ۲۶, ۱۳۹۶
شغل تعمیرکاری لوازم خانگی
شغل تعمیرکاری لوازم خانگی
آذر ۲۶, ۱۳۹۶
شغل تعمیرکاری خودرو

شغل تعمیرکاری خودرو:

به بازدید فنی و تشخیص و رفع عیوب و مشکلات خودرو تعمیرکاری خودرو می‌گویند.شغل تعمیرکاری خودرو

تعمیرکار خودرو کیست؟

‌تعمیرکار خودرو کسی است که تعمیرات فنی انوع خودرو را به صورت تجربی یا علمی آموخته است و از آموخته هایش درکار خود بهره می‌برد .

ویژگی‌های تعمیرکار خودرو:

متعهد و بامسئولیت است: کار تعمیرکار خودرو بسیار حساس است. او باید بداندکه اشتباه و کم کاری او در تعمیر خودرو ممکن است باعث تصادف و وارد شدن خسارت‌های جبران‌ناپذیری شود.
باید صبور و باحوصله باشد: عیب‌یابی خودرو گاهی به صرف وقت و تمرکز زیاد احتیاج دارد. با صبر و حوصله عیب‌ها شناخته و رفع می‌شود .
باید دقیق باشد: یک تعمیرکار با دقت، سریع‌تر می‌تواند نقص خودرو را تشخیص دهد.
مردم‌دارو خوش‌برخورد است: این شغل هم به دلیل ارتباط زیاد با مردم به رابطه خوب با مشتری وابسته است.

ورود به شغل تعمیرکاری خودرو:

از دو راه می‌توانید تعمیرکار خودرو شوید؛ از طریق شاگردی و کسب تجربه در کارگاه‌های خصوصی مکانیکی یا تحصیل در هنرستان و کسب مدرک دیپلم مکانیکی. شرکت در کنکور و ادامه تحصیل تا پایه مهندسی مکانیک خودرو نیز راهی برای ترقی شماست. البته باید توجه داشت که امروزه یادگیری از طریق تحصیل به روزتر از کار تجربی است. بنابراین، می‌توانید با تحصیل در این رشته و کسب مدرک مرتبط فعالیت خود را آغاز کنید.

حتما بخوانید : معرفی سایر مشاغل| برق‌کاری

پیشرفت شغلی:

اگر امکانات و سرمایه اولیه را داشته باشید، می‌توانید به صورت مستقل برای خود تعمیرگاه تاسیس کنید. برای ارتقاء در این کار می‌توانید دوره‌های علمی را که در آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای برگزار می‌شود، بگذرانید. البته در صورتی که در هنرستان های فنی حرفه ای تحصیل کرده باشید، بسیاری از این علوم را به صورت نظری آموخته‌اید. تجربه در این کار بسیار مهم است. هرچه تجربه بیشتری داشته باشید و مردم دارتر باشید، سریع تر می‌توانید در این کار پیشرفت کنید.

فضای شغلی:

یکی از مراکزی که تعمیرکار خودرو می‌تواند در آن مشغول به کار شود ، نمایندگی شرکت‌های خودروسازی است. تعمیرگاه جایی شلوغ و پرسر و صداست و باید نور کافی داشته باشد. تعمیرکارهای خودرو بیشتر با صنف هایی که خدماتشان به خودرو مربوط می‌شود _ مثل صافکار، نقاش و باتری ساز _ و نیز نمایندگی های ابزارآلات مربوط به خودرو در ارتباط اند.

وظایف و مسئولیت‌ها:

اشکال‌یابی خودرو
بازدید وتعویض روغن موتور
بازدید و تعویض شمع
بازدید و تعویض فیلتر هوا
بازدید و تعمیر موتور
تعویض تسمه تایم
شناسایی و رفع صداهای خاص و غیرعادی بعضی قسمت‌های خودرو
و……

مطلوبیت‌های شغل تعمیرکاری خودرو:

در تعمیر خودرو تنوع کاری زیاد است؛ پس تعمیرکار همیشه کارهای یکنواخت و کسل‌کننده انجام نمی‌دهد. برای بسیاری از افراد که سر و کار داشتن با خودرو را دوست دارند، این کار می‌تواند جذاب باشد. حتی امروزه این شغل برای بعضی خانم ها نیز جذابیت دارد.

محدودیت‌های شغل تعمیرکاری خودرو:

در بسیاری از تعمیرگاه های خودرو، تعمیرکاران به ناچار باید سرما و گرمای هوا را تحمل کنند.

اهمیت ‌شغلی:

خودرو همواره به مراقبت، تعمیر و تعویض قطعات نیاز دارد. تولید انبوه و وارد کردن خودروهای متنوع و البته مشکلات فنی‌ای که گاهی برای همه آن‌ها پیش می‌آید، این نیاز را صدچندان می‌کند؟ چرا که باید افرادی وجود داشته باشند که تک‌تک قطعات، عیب‌ها و تغییرات آنها را بشناسند.

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر:

بهترین راه، گفت وگو با تعمیرکاران خودرو است. برای این کار می توانید به مراکز تعمیر خودرو مراجعه کنید.

 

منبع: فرهنگنامه مشاغل

دیدگاه ها بسته شده است