شغل صرافی

شغل طراحی صفحات وب
شغل طراحی صفحات وب
آذر ۲۹, ۱۳۹۶
مهندسی فضای سبز
مهندسی فضای سبز
آذر ۲۹, ۱۳۹۶
شغل صرافی

شغل صرافی:

به داد و ستد و جابه‌جایی انواع پول ‌صرافی ( شغل صرافی ) می‌گویند.

صراف کیست؟

‌صراف کسی است که پول‌های رایج کشورها یا اوراق بهادار را به یکدیگر تبدیل می‌کند.

ویژگی‌های صراف:

درستکار است: صراف ها با پول سر و کار دارند؛ پس سلامت اخلاقی و صداقت باید از ویژگی‌های اساسی آن‌ها باشد. پیگیر و به روز است: به علت اینکه هر لحظه قیمت ارز و سکه تغییر می‌کند، صراف باید پیوسته اخبار را دنبال کند و اطلاعاتش به‌روز باشد.
مسئولیت پذیر است: صراف‌ها گاهی مسئول جابه جا کردن پول‌های مشتریان خود از یک کشور به کشوری دیگر هستند. پس احساس مسئولیت بالای آن‌ها بسیار مهم است.
دقیق و زیرک است: شغل صرافی با عدد و رقم و محاسبه و پول و اوراق بهادار مرتبط است. پس به دقت و تیزهوشی بسیار نیاز دارد تا اشتباهی صورت نگیرد.
محتاط است: صرافی شغل خطرناکی است و مجرمان و متخلفان همیشه در کمین‌اند تا با دیدن کوچک‌ترین بی احتیاطی برای صرافان مزاحمت ایجاد کنند. برای همین، آن‌ها بسیار محتاط‌اند.

ورود به شغل:

اگر دوست دارید وارد این شغل شوید، بهتر است در رشته‌های حسابداری یا مدیریت تحصیل کنید. حداقل مدرک تحصیلی لازم برای ورود به شغل مرافی، کارشناسی است ( البته هر قدر که سطح تحصیلات بالاتر باشد، بهتر است ). به هر حال، در آغاز شما دست کم به پنج سال شاگردی و کارآموزی نیاز دارید. اگر قصد راه اندازی صرافی را دارید، لازم است علاوه بر شرایط بانک مرکزی(گذراندن امتحانات و آزمون‌های خاص و نداشتن سوءپیشینه کیفری)سرمایه زیادی داشته باشید.

حتما بخوانید : معرفی سایر مشاغل| بازاریابی

پیشرفت شغلی:

در این شغل پاکی و درستی موجب جلب اعتماد مشتریان و همکاران می‌شود. داشتن مشتریان ثابت  و اعتبار حرفه‌ای نزد همکاران عامل پیشرفت در شغل صرافی است.

فضای شغلی:

صراف‌ها به محیطی امن، محافظت شده ، محصور و دارای تجهیزات ایمنی بالا نیاز دارند.
آن‌ها با بانک‌ها، اشخاص حقیقی و شرکت‌ها و ادارات مختلف به خصوص شرکت‌های تجاری -که به امور صادراتی و وارداتی می‌پردازند در ارتباط‌اند.

وظایف و مسئولیت‌ها:

خرید و فروش نقدی ارز ( پول رایج هریک از کشورها) و سکه‌های طلا و نقره
انجام دادن معاملات ارزی
جابه جایی ارز در محدودۀ مقررات ارزی
انجام دادن عملیات مربوط به حواله‌های ارزی از طریق بانک‌ها و موسات اعتباری دارای مجوز از بانک مرکزی
ارائه خدمات ارزی برون مرزی از طریق کارگزاران مجاز خارج از کشور.

مطلوبیت‌های شغلی:

این شغل نسبت به خیلی از مشاغل بازاری، وجهه اجتماعی خوبی دارد و درآمد آن نیز درخورتوجه است.

محدودیت‌های شغلی:

عدم تحرک فیزیکی، رفشار روانی زیاد به دلیل مسئولیت سنگین این شغل، کمبود وقت برای کارهای شخصی، نداشتن مرخصی جز در مواقع اضطراری و عدم تأمین جانی به سبب خطر دزدان و سارقان مسلح و خطرناک از محدودیت‌های این شغل محسوب می‌شود.

اهمیت شغلی:

می‌توان گفت که بدون حضور صرافی‌ها بسیاری از معاملات کشور مختل خواهد شد؛ زیرا نقل و انتقال ارز به صورت مطمئن توسط صرافی‌ها صورت می‌گیرد. از طرفی، افرادی که قصد سفر به کشورهای دیگر را دارند، می‌توانند با مراجعه به صرافی‌ها ارز کشور مقصد را تهیه کنند.

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر:

برای کسب اطلاعات مورد نیاز خود به وبگاه‌های زیر مراجعه کنید:
انجمن صرافان بدون مرز به نشانی www.anjomansarrafan.blogfa.com
صرافی تهران به نشانی www.sarafitehran.com
صرافی ملت به نشانی www.mellatexchange.com
همچنین می‌توانید با مراجعه به صرافی‌ها و صحبت کردن با صاحبان این شغل اطلاعات خوبی کسب کنید و از نزدیک با محیط صرافی آشنا شوید.

 

 

منبع: فرهنگنامه مشاغل

دیدگاه ها بسته شده است