شغل طراحی صفحات وب

شغل روان‌شناسی
شغل روان‌شناسی
آذر ۲۸, ۱۳۹۶
شغل صرافی
شغل صرافی
آذر ۲۹, ۱۳۹۶
شغل طراحی صفحات وب

شغل طراحی صفحات وب:

به مجموعه اقداماتی که برای نمایش دادن اطلاعات خاص شامل متن، تصویر، صدا، فیلم و … بر روی اینترنت انجام می‌گیرد، طراحی وب می‌گویند. ( شغل طراحی صفحات وب )

طراح وب کیست؟

‌طراح وب کسی است که با در نظر گرفتن هدف یک وبگاه و مخاطبان آن به کمک ذوق و قریحه خویش به طراحی، برنامه نویسی، بارگذاری و به‌روزرسانی وبگاه‌ها و وب نوشت‌ها می‌پردازد.

ویژگی‌های طراح وب:

توانایی فعالیت در گروه را دارد: اکثر طراحان وب بخشی از یک گروه حرفه‌ای هستند که روی وبگاه ( وب سایت)کار می‌کنند. بنابراین، مهم است که دانش خود را با هم به اشتراک بگذارند تا نتیجه بهتری به دست آورند.
فردی خلاق و نوآور و صاحب ذوق هنری است: با توجه به اهمیت زیبایی صفحات وب در جلب رضایت مشتریان و جذب کاربران برای بازدید از وبگاه، خلاقیت و نوآوری به همراه ذوق هنری در طراحی وب لازم است.
انعطاف پذیر است: سلیقه افراد و شرکت‌ها متفاوت است. در عین حال، ممکن است مشتریان عقیده و تصمیم خود را بارها تغییر دهند و حتی سلیقه خود را به طراح وب تحمیل کنند. در چنین شرایطی هم طراح وب نباید برنجد یا عصبانی شود.

ورود به شغل:

علاقه‌مندان می‌توانند در هنرستان در رشته طراحی صفحات وب تحصیل کنند. آموزشگاه های فنی حرفه ای هم مهارت‌های لازم برای این حرفه را در سرفصل‌های تعریف شده با همین عنوان یا به صورت مستقل آموزش می‌دهد. علاقه‌مندان به ادامه تحصیل در این زمینه می‌تواند در مقاطع دانشگاهی مختلف( از کاردانی تا دکترا )در یکی از شاخه های کامپیوتر( فناوری اطلاعات، نرم افزار، سخت افزار و … )تحصیل کنند. در واقع، در ایران رشته‌ای دانشگاهی با عوان طراحی صفحات وب وجود ندارد و بسیاری از کسانی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، ممکن است تحصیلات دانشگاهی مرتبط نداشته باشند و با یادگیری مهارت‌های لازم به این شغل وارد شده باشند. البته برای پیشرفت سریع‌تر در این شغل بهتر است در یکی از گرایش‌های مهندسی کامپیوتر تحصیل کرده باشید. 

حتما بخوانید : معرفی سایر مشاغل| برنامه‌نویسی کامپیوتر

پیشرفت شغلی:

پیشرفت در این حرفه لزوماً به تحصیل در این رشته محدود نمی‌شود و یادگیری مهارت‌های به‌روز این حرفه در بخش‌های مختلف آن مانند برنامه نویسی ( انوع زبان‌های برنامه نویسی وب )و گرافیک ( نرم افزارهای کاربردی همچون photoshop,flash ( اطلاعات در زمینه IT و آشنایی با استانداردها در پیشرفت افراد اثرگذارتر است. شرکت در آزمون‌های استاندارد جهانی و دریافت گواهی نامه‌های مرتبط نیز در ارتقای شغلی طراحان وب تأثیر دارد.

فضای شغلی:

طراح وب با در دسترس داشتن وسیله کار خود ( رایانه)در هر فضایی می‌تواند مشغول به کار شود. البته شرایط کاری و تعاملات شغلی او بسته به اینکه در جایی استخدام شده باشد یا کارش را به‌صورت مستقل انجام دهد، متفاوت است. طراحان وب می‌توانند در شرکت‌های طراحی وب استخدام شوند یا طراحی وب را به‌صورت خصوصی و مستقل انجام دهند. این کار به سرمایه و امکانات مالی چندانی نیاز ندارد و تنها چیزی که در آن اهمیت دارد، گرفتن سفارش کار است.
ازآنجاکه در دنیای امروز انجام‌د ادن تمام فعالیت‌ها از تجاری تا فرهنگی به نحوی با اینترنت مرتبط است، طراحان وب باید قابلیت برقراری ارتباط با افراد در تمامی شاخه‌های کاری را داشته باشند.

وظایف و مسئولیت‌ها:

جمع آوری داده‌ها (اطلاعات) و تدوین متون وبگاه‌ها.
طرح فلوچارت( نموداری برای نمایش داده‌ها) اولیه برای مشخص کردن مسیرهای دستیابی به محتوای وبگاه .
طراحی قالب گرافیکی وبگاه.
برنامه‌نویسی صفحات وب که یکی از بخش‌های تکمیلی و کلیدی کار طراحی وبگاه برنامه‌نویسی است؛ پیاده سازی کار به‌صورت بهینه با استفاده از فن‌های مؤثر کدنویسی در این حوزه قرار می‌گیرد.

در دسترس قرار دادن وبگاه در اینترنت و پشتیبانی از وبگاه بنا بر قرارداد نوشته شده؛ طراح وب در این قسمت مسئولیت‌های متفاوتی می‌تواند داشته باشد که خدمات میزبانی و ثبت دامنه، پشتیبانی فنی و پشتیبانی به منظور به‌روزرسانی وبگاه از آن جمله‌اند.

این وظایف در ساخت وبگاه به طور کلی وجود دارد و در فعالیت‌های گروهی هر بخش از این وظایف به متخصص آن واگذار می‌گردد و شخصی با سمت مدیر، این گروه را رهبری می‌کند. مدیر گروه باید با همه تکنیک های طراحی گرافیکی و کدنویسی برنامه نویسی و همچنین اصول مدیریتی آشنا باشد. برخی از وظایف او بررسی وضعیت سرور ازنظر صحت کارکرد، کندی یا ترافیک آن، بررسی صحت پیوند( لینک)های موجود در وبگاه، بررسی و رفع اشکالاتی که بازدیدکنندگان وبگاه مطرح می‌کنند، ثبت وبگاه و بالا بردن رتبه آن در موتورهای جست وجو، ارسال به‌موقع اطلاعات جدید وبگاه در ساعات خاصی در شبانه روز و بررسی امکان دو یا چند زبانه کردن وبگاه است.

مطلوبیت‌های شغل طراحی صفحات وب:

این شغل تنوع زیادی دارد و خسته کننده نیست.ضمن اینکه خانم‌ها در محیط منزل نیز می‌توانند به آن مشغول شوند.

محدودیت‌های شغل طراحی صفحات وب:

بر حسب قوانین هر کشور گاه عواملی محدودکننده، همچون مجاز نبودن به استفاده از عناصر دلخواه، برای طراحان وجود دارد.

اهمیت شغلی:

وبگاه می‌تواند متعلق به سازمان‌ها، شرکت‌ها، اشخاص و … باشند. طراحی وبگاه برای دستیابی به بازارهای هدف بر خط (آنلاین)و جلب توجه بینندگان به وبگاه، ترغیب آن ها به خرید محصولات و خدمات و ایجاد انگیزه برای بازگشت دوباره است. البته باید توجه داشت که وبگاه‌ها صرفاً برای مقاصد تجاری و اقتصادی طراحی نمی‌شوند بلکه کاربردهای بسیار متنوعی دارند؛ ازجمله اطلاح رسانی.

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر:

اطلاعات بیشتر و تخصصی‌تر را با مراجعه به شرکت‌هایی که در زمینه ساخت وبگاه فعالیت می‌کنند یا مطالعه دانش نامه آزاد ویکی‌پدیا می‌توانید به دست آورید.

 

منبع: فرهنگنامه مشاغل

دیدگاه ها بسته شده است