شغل مهندسی راه آهن

شغل مهندسی پلیمر
شغل مهندسی پلیمر
دی ۲۴, ۱۳۹۶
شغل مهندسی روباتیک
شغل مهندسی روباتیک
دی ۲۴, ۱۳۹۶
شغل مهندسی راه آهن

شغل مهندسی راه آهن:

به مجموعه علومی که منجر به توسعه حمل و نقل با مترو یا قطار می‌شود، مهندسی راه آهن می‌گویند. شغل مهندسی راه آهن جزء مشاغل عمرانی است.

مهندس راه‌ آهن کیست؟

کار ‌«مهندس راه آهن» برنامه ریزی، طراحی، مدیریت، نگه‌داری و ساخت خطوط، اجزا و واگن‌های مترو یا قطار است.

ویژگی‌های مهندس راه آهن:

مدیر است: او در واقع مجری و ناظر برنامه‌هایی است که به تولید و ساخت و توسعه راه آهن منجر می‌شوند. در این میان، مهندس راه آهن با افراد متعددی در ارتباط است که طرح‌ها را اجرا می‌کنند و او باید بتواند آن‌ها را هدایت و مدیریت کند.
سخت کوش، جدی و مقاوم است: در بخشی از گرایش‌های این رشته، مهندسان در هر آب و هوا و منطقه‌ای مشغول به کار می‌شوند. پس باید شرایط سخت کار را بپذیرند.
روابط اجتماعی خوبی دارد: عده زیادی تحت نظارت مهندس راه آهن کار می‌کنند. پس داشتن روابط اجتماعی خوب با دیگران در این شغل بسیار مهم است.
به کارهای اجرایی علاقه مند است: برای اجرایی شدن یک طرح، خود مهندسان هم باید در آنها مشارکت کنند. این مشارکت بخشی از شغل آن‌هاست.

ورود به شغل مهندسی راه آهن:

مهندسی راه آهن تا مقطع دکترا در دانشگاه‌های ایران تدریس می‌شود. این رشته، در دوره کارشناسی سه گرایش دارد: مهندسی خط و سازه‌های ریلی ( مهندسی خط و ابنیه )، مهندسی ماشین‌های ریلی(مهندسی جریه )، مهندسی بهره برداری راه آهن (حمل و نقل ریلی ). هر یک از شاخه‌ها و گرایش های مهندسی راه آهن مشابه رشته‌ای خاصی است. مهندسی ماشین‌های ریلی راه آهئ مشابه رشته مهندسی مکانیک، خصوصاً طراحی جامد‌ات است. مهندسی سازه‌های ریلی راه آهن به رشته مهندسی عمران، و مهندسی حمل و نقل ریلی به رشته مهندسی صنایع شباهت دارد.

در دوره کارشناسی ارشد و دکترا می‌توان این گرایش‌ها را انتخاب کرد:

مهندسی راه آهن برقی، مهندسی خطوط راه آهن، مهندسی ماشین های ریلی، مهندسی حمل و نقل ریلی، مهندسی علائم و ارتباطات، و مهندسی ایمنی در راه آهن کسانی که این رشته را انتخاب می‌کنند، باید در دروس ریاضی و فیزیک قوی باشند. تسلط به زبان انگلیسی و رایانه هم برای این افراد ضروری است.

پیشرفت شغلی:

تحصیل در مقاطع بالاتر و آشنایی با نرم افزارهای متعدد رایانه‌ای مثل آنسیس(ansys) اتوکد(autocad) مطلب(matlab)و شرکت در سمینارهای متعدد داخلی و خارجی نیز می‌تواند تأثیر بسزایی در پیشرفت شاغلان این رشته داشته باشد.

فضای شغلی:

کارخانه‌های لکوموتیوسازی و تولید واگن‌های مسافری و باری، راه آهن جمهوری اسلامی ایران، راه آهن‌های شهری( مترو)، شرکت‌های وابسته به راه آهن، و شرکت‌های مهندسی از سازمان‌هایی هستند که یک مهندس راه آهن به استخدام آنها در می‌آید. بنابر گرایش تحصیلی هر فرد، محل کار و شرایط استخدامی او متفاوت است. برخی از افراد به طراحی می‌پردازند، برخی در کارخانه‌ها به کار مشغول می‌شوند و برخی در شرایط مختلف آب و هوایی بر ساخت راه‌های ریلی نظارت می‌کنند. مهندسان هر گرایش با سایر مهندسان این رشته در ارتباط‌اند و بیشترین تعامل آن‌ها با مجریان طرح‌ها و در واقع، پیمانکاران است.

حتما بخوانید : معرفی سایر مشاغل| مهندسی معماری


وظایف و مسئولیت‌ها:

در هریک از گرایش‌ها مهندسان وظایف مختلفی را برعهده می‌گیرند اما وظایف کلی یک مهندس راه آهن عبارت‌اند از:
طراحی، ساخت، تعمیر و نگه‌داری ناوگان ریلی
طراحی، نظارت، اجرا و تعمیر و نگه‌داری مهندسی مرتبط با سازه‌های ریلی
برنامه ریزی و بهره برداری از تجهیزات حمل و نقل ریلی مانند ایستگاه، خط، لکوموتیو، واگن و …
طراحی خطوط راه آهن
طراحی و محاسبه اجزا و سیستم ها و تعمیر و نگه داری و راهبری.

مطلوبیت‌های شغل مهندسی راه آهن:

مهندسی راه آهن در کشور ما رشته‌ای نوپاست. امروزه خطوط مترو هم در ایران در حال گسترش‌اند و بنابراین، تا مدت‌ها می‌توان مطمئن بود که دانش آموختگان این رشته جذب بازار کار خواهند شد.

محدودیت‌های شغل مهندسی راه آهن:

مهندسی راه آهن از مشاغل سنگین است؛ بنابراین، خانم‌ها نمی‌توانند در این رشته فعالیت کنند. ضمن آنکه افرادی که در کوهستان، مناطق کویری یا مترو کار می‌کنند، با خطرهایی چون ریزش سنگ و فروریختن تونل روبه رو می‌شوند که ممکن است از نظر جسمی به آن‌ها صدمه بزند.

اهمیت شغلی:

امروزه با پیشرفت فناوری در دنیا، روزبه روز بر سرعت و کیفیت وسایل حمل و نقل افزوده می‌شود. برای مثال، در کشور ژاپن مترو و قطارهایی ساخته می‌شود که با سرعت هرچه تمام‌تر افراد را جابه جا می‌کنند. سایر کشورها هم به این فناوری احتیاج دارند تا مردم کمترین اتلاف وقت را داشته باشند. کشرر ایران سرزمین بزرگی است اما هنوز راه آهن به همه نقاط آن نرسیده است. بنابراین، برای توسعه شبکه راه آهن در کشور لازم است مهندسان متخصص تربیت و به کار مشغول شوند. از سویی، قطار از مطمئن ترین وسایل نقلیه است که نه احتمال تصادف در آن زیاد است و نه شرایط بد جوی بر آن تأثیر چندانی می‌گذارد.

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر:

ابتدا به وبگاه‌های انجمن مهندسی حمل و نقل ریلی ایران به نشانیwww.railassociation.ir و دانشکده مهندسی راه آهن دانشگاه علم و صنعت ایران به نشانی www.iust.ir سری بزنید. همچنین با مراجعه به دانشگاه‌ها و دفاتر راه آهن در سرتاسر ایران هم می‌توانید سؤالات تخصصی‌تر خود را با مهندسان و استادان این رشته در میان بگذارید.

 

منبع: فرهنگنامه مشاغل

دیدگاه ها بسته شده است