شغل مهندسی عمران

شغل مهندسی صنایع چوب
شغل مهندسی صنایع چوب
دی ۲۲, ۱۳۹۶
شغل مهندسی معماری
شغل مهندسی معماری
دی ۲۳, ۱۳۹۶
شغل مهندسی عمران

شغل مهندسی عمران:

به طراحی سازه‌هایی همچون ساختمان، پل، برج، سد، جاده، اتوبان و نظارت بر ساخت آنها مهندسی عمران می‌گویند. پیش از این به شغل مهندسی عمران مهندسی راه و ساختمان‌ نیز گفته می‌شد. 

مهندس عمران کیست؟

مهندس عمران کسی است که با رعایت جنبه‌های فنی، اجرایی و اقتصادی به ارائه طرح‌های عمرانی و اجرای آنها می پردازد.

ویژگی‌های مهندس عمران:

خلاق و مبتکر است: مهندس عمران در صورتی موفق است که طرح ها و ایده‌های نو (حتی اگر کوچک باشند) ارائه دهد و کار او از بقیه متمایز باشد.
تجسم فضایی دارد: این ویژگی لازمه تمامی مشاغل مهندسی است. در این شغل نیز داده ها و اطلاعات ریاضی باید قابل اجرا باشند. بنابراین، لازم است طراحان توانایی تجسم و فضاسازی داشته باشند.
مسئولیت پذیر است: مهندس عمران مثل سایر مهندسان باید مسئولیت پذیرباشد. کمترین خطا در طراحی یا اجرای پروژه‌های عمرانی باعث به خطر افتادن جان انسان‌ها می‌شود و همین مسئله اهمیت مسئولیت پذیری در این شغل را صدچندان می‌کند. روبط عمومی بالایی دارد: برای دریافت بهترین نتیجه، لازم است مهندس عمران توانایی ارتباط با افراد و گروه‌های مختلف را داشته باشد؛ زیرا کار او یک کار گروهی است.

ورود به شغل مهندسی عمران:

لازم است بدانید که در این شغل شما به توانایی تجزیه و تحلیل داده‌ها نیاز دارید. بنابراین، باید در درس‌های ریاضی و فیزیک قوی باشید. به این ترتیب در فهم دروس پایه به مشکل برنمی‌خورید و دروس تخصصی را به راحتی فرا می‌گیرید. تسلط به برنامه‌های رایانه‌ای خاص این رشته برای استفاده در نقشه‌کشی و محاسبات از دیگر شرایط کاری شماست. البته بسیاری از این مطالب را در زمان تحصیل در دانشگاه فرا می‌گیرید. این رشته در مقطع کارشناسی و مقاطع بالاتر گرایش‌های مختلفی دارد. گرایش‌های آن در سطح کارشناسی عبارت اند از: عمران- عمران، عمران- نقشه برداری و عمران-آب و فاضلاب. شما پس ازدریافت مدرک کارشناسی می‎توانید کار خود را آغاز کنید یا تحصیل خود را تا مقطع دکترا ادامه دهید.

حتما بخوانید : معرفی سایر مشاغل| شغل آهنگ‌سازی

پیشرفت شغلی:

هر چه در این کار ابتکار، خلاقیت، پشتکار و تجربه بیشتری داشته باشید، سریع‌تر پیشرفت می‌کنید. شما می‌توانید در دوره‌های آموزشی کوتاه مدت این رشته شرکت کنید و سرانجام به سمت مجری پروژه‌های عمرانی یا عضو گروه مدیریت کل پروژه‌های بزرگ عمرانی منصوب شوید. پس از آن نیز مدیریت سازه‌های بزرگ‌تری را به شما می‌سپارند.

فضای شغل مهندسی عمران:

مهندسان عمران معمولا در شرکت‌ها و موسسات ساخت و ساز مشغول به کار می‌شوند. مراکز مختلفی به صورت مستقیم و غیرمستقیم در فعالیت‌های عمرانی نقش دارند و هر کدام با توجه به نوع فعالیتی که دارند ، این مهندسان را جذب می‌کنند (مانند وزارت خانه‌های مسکن و شهرسازی، راه و ترابری، جهاد سازندگی، نیرو و شهرداری). بخش خصومی و شرکت‌های مهندسان مشاور نیز موقعیت‌های شغلی خوبی برای مهندسان عمران فراهم می‌کنند.

محیط کار مهندسان عمران با توجه به گرایش و زمینه‌ای که در آن مشغول فعالیت‌اند، متفاوت است. برای مثال، ممکن است آنها به طور مستقیم بر پروژه‌ای نظارت داشته باشند (روی سدهای نیمه ساز یا دکل‌های بزرگ حاضر شوند) یا کار محاسباتی پروژه را انجام دهند. همچنین ممکن است قراردادها را تنظیم کنند و وظیغه مدیریت کارهای اداری را بر عهده داشته باشند. متخصص عمران در محیط کار خود با کارگران، تکنیسین‌ها و مهندسان تاسیسات (مانند برق، گاز و فاضلاب) در ارتباط است.

وظایف و مسئولیت‎‌ها:

مهندسی عمران دارای دو شاخه ، طراحی و نظارت و اجرا ست. عده‌ای از مهندسان جذب کارهای اجرایی می‎شوند. این افراد که اجرا و پیمانکاری در زمینه‎های مختلف را انجام می‎دهند، باید آمادگی کار در کارگاه‌های داخل و خارج شهر را داشته باشند. عده‌ای نیز جذب بخش طراحی می‌شوند. این افراد باید آمادگی کارهای محاسباتی را داشته باشند و کارهای مربوط به مشاوره و طراحی ساختمان ها، تاسیسات آبی و راه سازی را انجام دهند. به صورت جزئی تر وظایف یک مهندس عمران عبارت‌اند از:

مشاوره و طراحی ساختمان‌های فلزی و بتن آرمه
محاسبه و طراحی سازه‌ها، تحت نیروهایی چون باد، زلزله، سیل، آتش و وزن خود ساختمان
طراحی، محاسبه و اجرای راه‌ها و جاده‌های مختلف ارتباطی داخل و خارج شهرها و و روستاها اعم از راه‌های شوسه، راه‌های آسفالته، بزرگ راه‎ها و نیز راه‌های آهن (شامل مسیریابی، پیاده کردن مسیر، زیرسازی و روسازی)
طراحی و ساخت انوع پل های بتنی و فلزی نظیر پل‌های داخل شهری و روگذرها، پل‌های خارج شهری و جاده‌ها
مطالعات آب شناختی و محیط زیتی: به خصوص در پروژه هایی مانند ‌«سدسازی‌» یا ‌«انحراف رودخانه‌» لازم است از
چندین سال پیش از ساخت سد میزان بارندگی و حجم آب منطقه، محیط زیست منطقه و حشرات و گیاهانی که با ساخت پل از بین می‌روند یا رشد می‌کنند، مطالعه شود.
تعیین پستی و بلندی‌ها و نقشه مکان ساخت سازه، مکان خاک برداری، میزان خاک برداری و نحوه خاک برداری.

مطلوبیت‌های شغل مهندسی عمران:

با توجه به اینکه جوامع رو به صنعتی شدن می‌روند، نیاز به ساخت جاده‌ها، اتوبان‌ها، دکل‌ها و … بیشتر می شود. مهندسی عمران ازجمله رشته‌های کارآمد دراین عرصه است ومتخصصان این رشته در گرایش‌های متعددی می‌توانند به فعالیت بپردازند. 

محدودیت‌های شغل مهندسی عمران:

امکان وقوع حوادث و رویدادهای غیرمترقبه، خطرات محیط کار و سختی کار در بخش اجرا از جمله مشکلات این شغل محسوب می‌شود.

اهمیت شغلی:

هر سازه‌ای که نشانگر آبادانی یک کشور است، از جمله فرودگاه، جاده، برج، تونل، دکل‌های مخابراتی، ساختمان‌های مقاوم در برابر زمین لرزه، سیل، آتش و نیروگاه‌های برق، توسط مهندسان عمران ساخته می‌شود. مهندسان عمران علاوه بر رعایت جنبه‌های فنی و اجرایی هر کار، به جنبه اقتصادی آن نیز توجه دارند؛ چون اقتصادی بودن سازه‌ها یک اصل در مهندسی عمران است. به همین دلیل دولت ها و جوامع به وجود این افراد نیازمندند.

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر:

ابتدا به وبگاه مهندسان عمران ایران به نشانی www.isce.aut.ac.ir مراجعه کنید. مطالعه کتاب‌ها و مجلات مرتبط با این رشته را نیز به شما پیشنهاد می‌کنیم. در نهایت می‌توانید با دانشجویان، استادان و مهندسان عمران گفت وگو کنید.

 

منبع: فرهنگنامه مشاغل

دیدگاه ها بسته شده است