شغل مهندسی پلیمر

شغل مهندسی پزشکی
شغل مهندسی پزشکی
دی ۲۴, ۱۳۹۶
شغل مهندسی راه آهن
شغل مهندسی راه آهن
دی ۲۴, ۱۳۹۶
شغل مهندسی پلیمر

شغل مهندسی پلیمر:

به شناخت، تولید و بررسی پلیمرهای مختلف صنعتی مثل پلاستیک‌ها، لاستیک‌ها، الیاف مصنوعی، چسب‌ها و سایر مواد مورد نیاز صنعت، ‌مهندسی پلیمر می‌گویند. در شغل مهندسی پلیمر باید مواظب سلامت خود باشید.

مهندس پلیمر کیست؟

‌مهندس پلیمر کسی است که دانش بررسی، تحلیل، طراحی و تولید انواع پلیمر را دارد.

ویژگی‌های ‌مهندس پلیمر:

دقت و تمرکر بالایی دارد. اکثر این مهندسان در کارخانه‌هایی کار می‌کنند که تولیدات انبوه پلیمری دارند و کم یا زیاد شدن یک ماده باعث وارد آمدن خسارت های جبران ناپذیر به آن‌ها می‌شود.
توانایی مدیریت و کار گروهی را دارد: بیشتر مهندسان پلیمر به صورت گروهی کار می‌کنند و باید بتوانند گروه تکنیسین تحت نظارت خود را رهبری و مدیریت کنند.
دارای خلاقیت و ابتکار است: مهندس پلیمر می‌تواند با خلاقیت و ابتکار خود مواد شیمیایی را به صورت آزمایشگاهی ترکیب و آزمایش کند و در صورت رسیدن به یک ماده پلیمری مناسب، به تولید آن در سطح انبوه بپردازد.
حضور ذهن بالایی دارد: داشتن اشراف کامل به مباحث پلیمری در این رشته مهم است. مهندس پلیمر باید علم خود را به روز نگه دارد و از پیشرفت‌های جدیدی که در حیطه شغل او اتفاق می‌افتد، با خبر باشد.

ورود به شغل مهندسی پلیمر:

دانش آموزان علاقه مند به این شغل باید بدانند مهندسی پلیمر بسیار به شیمی، فیزیک و ریاضیات وابسته است و به ویژه، نزدیکی زیادی با مهندسی شیمی دارد. حداقل مدرک لازم برای این شغل کارشناسی است. البته شما می‌توانید تحصیل در این رشته را با انتخاب رشته صنایع شیمیایی از هنرستان آغاز کنید. مهندسی پلیمر در مقطع کارشناسی دو گرایش دارد: صنایع پلیمر و تکنولوژی و علوم رنگ که تفاوت زیادی با یکدیگر دارند. در این رشته، امکان ادامه تحصیل
تا مقطع دکتری وجود دارد.

حتما بخوانید : معرفی سایر مشاغل| مهندسی معدن

پیشرفت شغلی:

شرکت در سمینارها و دوره‌های آموزشی کوتاه مدت و بلند مدت مرتبط بااین شغل در داخل و خارج از کشور در پیشرفت افراد بسیار مؤثر است. بسیاری از این دوره‌ها را در داخل کشور پالایشگاه‌ها و مجتمع‌های پتروشیمی یا دانشگاه‌ها برگزار می‌کنند. بالا رفتن تجربه و ادامه تحصیل از دیگر راه‌های ترقی مهندسان پلیمر است.

فضای شغلی:

با توجه به کاربرد وسیع پلیمرها در صنایع، دانش آموختگان این رشته توانایی کافی در زمینه‌های ایجاد و برنامه ریزی واحدهای تولیدی تبدیل پلیمر خام به مواد مصرفی و اشتغال در مجتمع‌های بزرگ تولید پلیمر را دارند. در صنعت پوشاک، پلیمرها در تولید پاپوش‌ها، تن پوش‌ها و کف پوش‌ها بسیار موثرند. در صنایع حمل و نقل زمینی خودروسازی، قطار و … ، هوایی هواپیما و بالگرد و دریایی کشتی‌ها و … پلیمرها حضوری چشمگیر دارند و بالاخره در صنایع نظامی، پزشکی، کشاورزی و بسته بندی کاربرد مواد پلیمری بسیار گسترده است.

بنابراین، مهندسان پلیمر می‌توانند در مراکز دولتی و غیر دولتی، وزارت نفت، کلیه کارخانه‌های شیمیایی و پتروشیمی، شرکت‌های طراحی و مهندسی و پشتیبانی صنایع شیمیایی و پتروشیمی، صنعت ساختمان و صنایع فلزی استخدام شوند. محیط کار این افراد می‌تواند یک شرکت کوپحک تا یک کارخانه بزرگ باشد. در بیشتر کارخانه‌هایی که مهندسان پلیمر در آن‌ها مشغول به کارند، محیط‌هایی شیمیایی وجود دارد که بوهای تندی دارند. بنابراین، این افراد باید آمادگی کار در محیط‌های نه چندان تمیز را داشته باشند. آن‌ها همچنین به علت درگیر بودن با مواد شیمیایی، باید نکات ایمنی خاصی را رعایت کنند. تعامل شغلی این مهندسان به محیط کار آن‌ها بستگی دارد ولی به طور کلی، آن‌ها بیشتر با مهندسان شیمی، مکانیک و سایر رشته‌های مهندسی و همچنین تکنیسین های مختلف در ارتباط‌اند.

وظایف و مسئولیت‌های شغلی:

تلاش برای تولید محصولات پلیمری ایده آل با هزینه کم
سرپرستی صنایع پتروشیمی و پلاستیکی
کنترل و بازرسی در صنایح پتروشیمی
طراحی و نظارت بر نصب فرایندهای پتروشیمی
نظارت بر تولید قطعات پلاستیکی داخل و خارج خودرو در صنایع خودروسازی
طراحی فرایندهای رنگرزی انوع منسوجات بافته و نبافته، چرم و …
نظارت بر عملیات رنگرزی و نیز کنترل کیفیت محصولات رنگرزی شده و …
طراحی فرمول بندی انوع چسب ها و درزگیرهای صنعتی و خانگی، طراحی فرایند تولید و نیز، مهندسی تولید و کنترل کیفی این محصولات، طراحی فرایندهای آماده سازی سطوح برای به کارگیری این محصولات، نظارت بر فرایندهای آماده سازی سطوح و به کارگیری چسب‌ها و درزگیرها
مهندس اجرایی درکارخانه‌های تهیه مواد رنگرزی و مواد رنگی، رنگ کردن و چاپ و تکمیل منسوجات، جیر، چرم، پوست،
مواد غذایی، بهداشتی، پلاستیک، الیاف مصنوعی، کاشی، سرامیک، پوشش سطوح و نظایر آن
مطالعه، تحقیق و برنامه ریزی در ارتباط با فرایندهای پتروشیمی.

مطلوبیت‌های شغل مهندسی پلیمر:

مهندسی پلیمر رشته و شغلی نو است که هنوز همه قابلیت‌های آن به طور کامل شناخته نشده است. این شغل به نوعی پایه همه مهندسی ها محسوب می‌شود. پس مهندسان این رشته جای وسیعی برای ابدع و تحقیق و پژوهش دارند.

محدودیت‌های شغل مهندسی پلیمر:

بسیاری از حلال‌های به کار رفته در تهیه پوشش‌های پلیمری می‌توانند برای افراد حساسیت زا باشند و آن‌ها را دچار مشکل کنند. از طرف دیگر، شاغلان گرایش تکنولوژی و علوم رنگ نباید حساسیتی داشته باشند؛ چرا که باید بوی مواد شیمیایی مختلف را تحمل کنند. متقاضیان این رشته نباید بیماری کوررنگی داشته باشند.

اهمیت شغلی:

رشته مهندسی پلیمر نسبت به سایر رشته‌های مهندسی تقریباً جوان است و شکوفایی آن از زمان جنگ جهانی دوم آغاز شده است اما به دلیل کاربرد روزافزون پلیمر در صنایع مختلف، این رشته به سرعت رشد کرده و اکنون یکی از صنایع مهم کشورهای پیشرفته است. پلیمرها کاربرد وسیعی در صنعت دارند و به همین دلیل رشته صنایع پلیمر که به تولید مواد پلیمری از قبیل پلاستیک، لاستیک، الیاف ممنوعی، رزین و مواد صنعتی دیگر می پردازد اهمیت فوق العاده‌ای دارد. شما در هر جا که باشید، فراورده‌های صنعت پلیمر در اطرافتان هستند. مهندسی پلیمر در کشور ایران به علت یک بعدی بودن اقتصاد و وابستگی شدید به صنعت نفت مطمئناً از ضروری ترین مشاغل در کشور است.

بهره برداری از منابع زیرزمینی و تبدیل و توسعه در صنعت از الزامات رشد اقتصادی است. البته پلیمرها فقط کاربرد صنعتی ندارند بلکه کاربرد پزشکی هم دارند. مثلاً اگر کشگک زانوی یک نفر آسیب ببیند و ترمیم آن امکان پذیر نباشد، قطعه‌ای شبیه به همان کشگک زانو را با مواد پلیمری درست می‌کنند و روی زانو قرار می‌دهند. دندان مصنوعی و لنزهای چشمی نیز همه از مواد پلیمری ساخته می‌شوند.

منابعی برای کسب اطلاعات بیشتر:

انجمن مهندسی شیمی ایران، انجمن مهندسان پلیمر ایران، انجمن مهندسان رنگ روغن و کارخانه‌های پتروشیمی می‌توانند درباره مهندسی پلیمر اطلاعات مفیدی در اختیارتان بگذارند.

 

منبع: فرهنگنامه مشاغل

دیدگاه ها بسته شده است